top of page

A pozitív gondolkodás egyszerű, mégis bonyolult – 1. rész

„Légy pozitív!” hallhatod sokszor az ismerősöktől, rokonoktól, akár még a kollégáktól. És már jönnek is a jobbnál is jobb ötletek, hogy gondolj erre és arra, mondogasd ezt és azt, és akkor minden rendben lesz. Úgy csinálnak, mintha ez olyan egyszerű lenne, miközben Te lehet, hogy a hátad közepére se kívánod a jó tanácsokat és falra hányt borsó az egész.

Tényleg olyan egyszerű és könnyű ez az egész? Tudod, mit mondok erre? Szerintem igen is és nem is :) A pozitív gondolatok megtalálása magunkban és a külvilágunkban egyszerű, de a pozitív gondolkodás már igenis lehet nehéz egyeseknek. De azért, hogy megértsd, hogy miért egyszerű és ugyanakkor bonyolult nézzük meg a két dolog közötti különbséget és az egymáshoz való kapcsolódásukat.

A pozitív gondolkodás lépései

Pozitív gondolatok pozitív gondolkodás nélkül – Igen, van ilyen

Pozitív gondolatok jönnek és mennek az agyunkban, illetve a külvilágból is számos pozitív és negatív hatás ér folyamatosan minket. Ezek mind-mind olyan hatások, melyek akkor is hatnak Rád, ha nem hiszed, és nem akarod ezt elfogadni.

Egyszerűen így működik a világ, így működik a reklám is – ismételt (nem mindig pozitív) gondolatok és üzenetek elültetése a fejedben, ami később tudat alatt befolyásolja a döntéseidet –, ami ellen nem tehetsz semmit. Mármint az ellen, hogy megszűnjön a hatás, hogy ne legyen megérintve a tudatalattid. A hatásmechanizmusba viszont már van némi beleszólásod. Dönthetsz arról, hogy milyen ingereket engedsz be tudatosan az életedbe, és miket generálsz saját magadban. Dönthetsz arról, hogy az életedben a negatív vagy a pozitív gondolkodás legyen az úr. Javaslom, válaszd a második verziót. Hidd el, megéri és kifizetődik.

A döntési folyamat részét képezi az, hogy elkezdesz megismerkedni a folyamatokkal, hogy hogyan is működik. Ötleteket és pozitív gondolatokat tartalmazó listákat találhatsz a neten is – lefogadom, hogy a barátaid is megmondják neked szívesen a tutit –, hogy mi mit nyomtass ki, mit ismételgess magadban, milyen hanganyagot hallgass és így tovább. Igen ám, de ettől még nem biztos, hogy élenjáró leszel a pozitív gondolkodás területén. Miért? Először is meg kell látnod a két dolog közötti különbséget, hogy a kapcsolódásukat is felfogd.

A pozitív gondolatok, azok „csak” gondolatok. Csak úgy vannak. Jönnek-mennek. Viszont a pozitív gondolkodás már egy stabil gondolkodásmód és világszemlélet, amikor nem csak úgy kószálnak össze-vissza a pozitív és negatív dolgok, hanem alapjáraton is pozitívan látod már a világot. A különbség tehát főképp abban rejlik, hogy míg az első ideiglenes – épp ezért ideig-óráig tart a hatása –, addig a másik az tartós – így tartósan befolyással van Rád és az életed eseményeire.

„Ez azt jelenti, hogy hiába mantrázom a szépet és jót?” Nem. Dehogy is! Nem hiábavaló, csináld tovább, csak ne állj le vele egy ideig! Csak arra akartam rávilágítani, hogy a pozitív gondolatok léteznek pozitív gondolkodás nélkül is, miközben a pozitív gondolkodás nem létezik pozitív gondolatok nélkül.

A pozitív gondolatok: Híd a negatív és pozitív gondolkodás között

A pozitív gondolatok (például: szeretem magam, egészséges vagyok, jól érzem magam, sikeres vagyok stb.) képezik tehát az egésznek az alapját. Elengedhetetlen, hogy az elméd átálljon arra, hogy ezek győzedelmeskedjenek a negatívak felett és így hamarosan alap „képességeddé” válik ez az egész. Ez azonban nem megy azonnal.

Amikor valaki negatív gondolatokkal bombázta magát sokáig – akár évtizedekig –, akkor tisztában kell lenni azzal, hogy az átállás, egy folyamat. Nincs tehát varázsütés, csodaital, és nincs olyan lista sem, ami egy nap alatt megváltoztatja a gondolkodásmódodat – az életed azonban megváltoztathat egy nap alatt is, mert csodák igenis vannak :)

A pozitív gondolkodás elsajátításához tehát egy híd vezet, melynek minden eleme egy-egy pozitív gondolat. Hogy mennyi idő alatt jutsz át a túloldalra? Ez Tőled függ. A döntésed súlyától, a változni akarásod erőteljességétől, és bizony attól is, hogy mennyire voltál/vagy negatív. De mivel mindezek Benned vannak és a Te részeid, ezért minden csak rajtad múlik.

Hogyan hat vissza Rád és az életedre a pozitív gondolkodás?

Amikor beköszönt a gondolkodásmódodban az aranykorszak, akkor kitárul a világ. Egyszerűen másképp kezded látni az életet. Úgy is mondhatnám, hogy végre látsz! A világ nem változik meg attól, hogy Te másképp tekintesz rá, viszont a Te változásod hatására másképp érzékeled a világot, és úgy tűnik, a világ változott. Ilyenkor jönnek azok a tipikus gondolatok és rácsodálkozások, mint például: „Eddig fel se tűnt, hogy…”, „Nem is vettem észre, hogy ez milyen szép”, „Ez milyen jó lehetőség!”

A pozitív gondolkodás megláttatja Veled a lehetőségeket. Újraértelmezed a világot, felfedezed a szépségeit, javulnak az emberi kapcsolataid, minden sokkal jobbá változik minden és sokkal könnyebben megy minden az életedben. Gondolj csak bele, ha belépsz egy helyiségbe, akkor Te kihez lépsz oda a kérdéseddel. Egy mosolygós emberhez, aki sugárzik, vagy ahhoz, akin azt látod, hogy elege van mindenből és dúl-fúl, esetleg hallod, hogy másnap panaszkodik? Én az elsőt választanám. Ugye Te is? És ha Te is olyan kisugárzású leszel, mint az, akihez mindketten odalépnénk, akkor bárki szívesen megy oda hozzád, kérdez Tőled, beszélget Veled, ad tanácsokat, segít boldogulni, keres meg lehetőségekkel. Így változik meg folyamatosan lépésről-lépésre az életed. Megéri? Szerintem igen :)

Ha kíváncsi vagy arra, hogyan alakíthatod pozitívabbá az életed, és milyen esetleges negatívumai lehetnek a pozitív gondolkodás elsajátításának, olvasd el a cikk 2. részét.

Comments


bottom of page