A cikk első részében arról olvashattál, hogy mi is ez a pozitív gondolkodás és mennyire fontosak a pozitív gondolatok a folyamatban. Ezen kívül a jótékony hatásokról – a hatásmechanizmusról – is kaphattál néhány hasznos információt.
A mostani cikkben már gyakorlatiasabb dolgokról is olvashatsz az esetleges negatív hatásokról. Tessék? Negatív hatások? De hisz… Nyugalom, nem kell összeütközésbe kerülnöd magaddal ettől az egésztől :) Csak szeretném, ha tisztában lennél azzal, hogy milyen félreértések keringenek a témával kapcsolatban. Például vannak, akik úgy gondolják, hogy a pozitív gondolkodás nem más, mint egy olyan szemellenző használata, ami kizárja az életből a negatív történéseket. Most mondom: Ez nem igaz! :) Ha ez az állapot állandósul, akkor valahol hiba van a gépezetben. De nézzük meg kicsit részletesebben ezt.
Pozitív gondolkodás vs. rózsaszín szemüveg
Tisztázzuk a következőt: a pozitív gondolkodás nem egyenlő azzal, hogy rózsaszín szemüveget veszel fel és azon keresztül szemléled a világot – az egy másik boldog állapot. Az előző példához visszatérve, amikor belépsz a helyiségbe, hogy kérdezz valamit, akkor nem csak azt az egy mosolygós embert látod, akihez odalépnél, hanem a többit is észreveszed. Vagy amikor meglátod a lehetőségeket és szembejönnek Veled az álmaid, hálás leszel, mert tudod, hogy vannak a világban negatív események is. A racionalitásod tehát megmarad. De így még helyesebb: Kitágul a racionalitásod.
Mit jelent az, hogy kitágul a racionalitás? Azt, hogy nem rózsaszín homokba dugod a fejed és csak azt látod, amit akarsz. Pont az ellenkezője! Kihúzod a fejed a homokból, és sokkal több mindent érzékelsz és fogsz fel a világból, mint korábban. A régi világszemléleted kibővül és megjelenik benne sok pozitív dolog.
Még egyszer kicsit másképp: a pozitív gondolkodás, nem bűvölet, hanem gondolkodásmód és világszemlélet! Azaz nem veszíted el a fejed – anélkül nehéz gondolkodni. Amikor azt veszed észre, hogy a racionalitásod csökken, és már semmi negatív dologról nem hallasz, elfelejted, milyen a világ, akkor az gyanús. Gyanakodj Te is, és kérdezd meg magadtól, hogy mi is történik Veled. Lehet, hogy szerelmes vagy :) Szuper! Örülj neki Te is. Viszont azt Te is látod, hogy a két állapot között van azért egy – vastag – hajszálnyi különbség.
Hogyan csináljam ezt a pozitív gondolkodás izét? – Kezdd el, tarts ki!
Ha nem tartozol azon szerencsések közé, akik örökölték ezt a képességet, akkor se csüggedj, mert Te is tudsz változtatni ezen. Ahogy fentebb is szó volt róla, végig kell menned egy folyamaton, egy hídon, ami a pozitív gondolatokból épül fel. Mindez azonban nagyon kínkeserves lesz, ha nem hiszel az egészben, totálisan ellenállsz az adott megerősítéseknek. Mi következik ebből? Olyan pozitív megerősítésekkel (mantrákkal, gondolatokkal) vedd magad körbe, amit elhiszel – vagy legalábbis nem falazod el magadtól.
Például, ha nagyon beteg valaki, akkor lehet, hogy a „teljesen egészséges vagyok” gondolat nem igazán fog hatni rá, segítve azt, hogy mielőbb rögzüljön az életében a pozitív gondolkodás. Miért nem? Ha az adott létállapottól nagyon távoli a pozitív gondolat tartalma, akkor az elme alapból hazugságnak fogja elkönyvelni ezt a mondatot és kitaszítja magából. Sőt, még azt is gondolhatja közben az egód, hogy rá akarod szedni őt.
Mi a teendő ilyenkor? Finomítani kell. Ez a mondat már hatásosabb lesz és jobban előre visz: „egyre jobban érzem magam”. Miért hatásosabb ez? Szerintem Te is tudod a választ, ha elolvastad a teljes cikket :) Többször is volt arról szó, hogy pozitívvá válni egy folyamat. Épp ezért az elme is folyamatosan itatódik át ezzel a számára új felfogással. Így könnyebb neki. Továbbá sokkal könnyebben elhiszi az illető elméje azt, hogy gyógyulásban van, mint az, hogy hogy pikk-pakk meggyógyult. Hozzáteszem ez is működik bizonyos keretek között! És akkor nagyon hatékonyan! De az már egy másik témakör. Ezek csupán a pozitív gondolkodás alapjai.
Egyszerű, mégis bonyolult? Lehet. De ez csupán látásmód kérdése :) Nem véletlenül az a cikk címe, ami :)
Egységbe-rendezés: A negatív minták hiányt okoznak, a pozitívak lehetőséget teremtenek
A negatív gondolatok rombolóak – magadra és/vagy másokra nézve –, épp ezért hiányállapotot okoznak benned és az életedben. A tipikus félig üres a pohár esete. És amikor iszol belőle egy kortyot se azt látod, hogy ittál belőle, hanem hogy már alig van. Pedig örülhetnél is annak, hogy volt mit innod – főleg, ha egy minőségi italról van szó :) Ezzel szemben, ha az életedben jelen van a pozitív gondolkodás, akkor lehetőségekben kezdesz el gondolni, nem pedig korlátozó tényezőkben. A problémák ilyenkor nem problémák, hanem megoldásra váró feladatok. Szóval nagyon is megéri változni, remélem, Te is látod.
Ha úgy érzed, hogy túlságosan macerás ez az egész, túl sok időt vesz igénybe egyéni lista kidolgozása, sőt, még fel is kéne mérni az életterületeket, hogy hol vannak problémák és annak megfelelően egyéni utat bejárni, akkor is van megoldás. Sok időt és fáradtságot spórolhatsz meg, ha hozzáértővel – tanácsadóval – kommunikálsz és kikéred a segítségét. Továbbá így megkímélheted magad az esetleges kudarcélménytől is, aminek végén hibásan úgy könyvelheted el magadnak a megélteket, hogy a pozitív gondolkodás nem működik, vagy pont Neked nem megy.
Szívesen támogatlak Téged egy ilyen úton, ha biztosra akarsz menni. A folyamatot megtervezzük, melynek első lépései között szerepel, hogy megnézzük honnan hova akarsz eljutni és milyen céljaid vannak az életben. Egyszerre dolgozunk a negatív és pozitív mintákon, hogy időt nyerj, és mielőbb megéld a pozitív gondolkodás adta lehetőségeket.
Comments